Aktualitātes Raksti Baznīcas vēsture Fotogrāfijas Audio, Video Dažādi
Autobiogrāfija | Sprediķi | Bībeles stundas | Teoloģiskie raksti | Dzeja un "dzirkstis" | Publikācijas par R.Feldmani

Valoda

« atpakaļ

Datums:  1994.g. 8.aprīlis
Tēma:  Valoda (Bībeles stunda).
Vieta:   Roberta Feldmaņa dzīvoklī - Mežaparkā.
Avots:  Māc. O. Skrodeļa pieraksti.


Valoda

Sagatavošanās. Apustulis Pāvils to salīdzina ar sacīksti.

Koptā valoda

Cilvēki daudz ko kopj pie sevis – skaistumu, matus, rokas, seju, ķermeni ... Ko nozīmē kopt valodu? Pirmkārt, iepazīties ar šo valodu. Mūsu zināšanas ir ļoti viduvējas. Pielūžņāta valoda – svešu cilvēku, tautu vārdi. Piemēram, „redzēt” lietojumi. Paralēles, sinonīmi, homonīmi (līdznozīmīgs). No krieviem: nu, posmotri! Nu skaties! Nu pieraugi! Pielūko! (tas nozīmē – esi uzmanīgs, vērīgs). Lūkoties, vērot, raudzīties, skatīties. Cik vienmuļa valoda!

Otrkārt svešvārdi – gudra valoda. Edgars Rumba – skaidra valoda. Sprediķī jāizvairās no svešvārdiem (faktiski, materiāli apstākļi ..). Visu var izteikt latviešu valodā. Tikai jāpadomā, kā to teikt – īpaši tulkojot no krievu vai angļu valodas.

Brigaderes bērnu dienu atmiņas. Kārlis Skalbe, Fricis Bārda – brīnišķīga latviešu valoda. Paradumvārdiņu izskaušana – jābūt tik korektai valodai, ka tā nevienu netraucē. Visi ievēros defektu. Kaķis tīrs un neuzkrītošs. Vai ne, vai ne, ko? Ebreju valodā tautas kā pilieni no spaiņa dibena. Cita loģika, ko nevar pārtulkot. Sakrālā valoda.

Gliks. Svēto Rakstu tulkošana tagadnes valodā.

Runa. Garlaicība baznīcā. Ritmika, kas netraucē. Vienaldzīgā runāšana, kas iemidzina. Valoda, kas ir tik pat izteiksmīga kā ūdens pilēšana no krāna. Tas pārslēdzas arī uz izturēšanos. Arī mūsu rokas un soļi, kustības. Gaita – droša, cēli ieturēta.

 

 


 

Copyright 2008; Created by MB Studija »