- 1 kg rupjie miežu putraimu -
ber sausa trauka dibenā
- ~ 3l saraudzēta laba piena
(krējums noņemts)
skābputrā nedrīkst
jaukt iekšā skābu vai saldu krējumu, arī sāli
sausiem miežiem uzlej verdošu ūdeni (3/4 spaiņa) ņem ar karoti, kniebj rūgušpienu, laiž karstā ūdenī
- sakarsē rūgušpienu (~ 2 l)
kamēr met burbuli. Nokāš, sulu pielej atsevišķi. Sakarsēto biezpiena iedrupina
traukā
- liesais biezpiens (1.pac.) -
iedrupina traukā
pārsedz ar drēbīti, atstāj. 1x ar lielu karoti izcilā, pagaida putraimiem - jābūt sīkstiem
lietošana
smeļot jāpaceļ ar karoti no apakšas uz augšu var taisīt ar rīsu kad skābputra atdzisusi nākošajā dienā pievieno 1l pienu
(Materiāls saņemts no A.Briedes)
Botānika
No žurnāla "Ieva" intervijas ar R.Feldmani:
"Par jūsu izveidoto dārzu pie Katlakalna baznīcas vēl tagad stāsta leģendas. Kāpēc to darījāt - vai arī tas ir kalpošanas veids? - Prasiet to tiem simtiem cilvēku, kuri Katlakalnā ar tādu pašaizliedzību ir dēstījuši, stādījuši, kopuši un rīkojušies! Cienījamos sabiedriskajos darbos aizņemtas dāmas brīvdienās ar rokam zemi ap dēstiem rušināja; kādreiz mums vienā dienā bija deviņdesmit deviņi stādiņi zemē jāieliek. Tas var notikt tikai mīlestībā. Ja jums ir mīlestība pret zemi, pa kuru staigājat. Ja jums ir mīlestība pret dabu - iepriecina zālīte, puķītes, koki. Tad jūs gribat, lai šis skaistums ap jums būtu vienmēr. To panākt ir ārkārtīgi viegli! Ieraugāt skaistu ceļmalas puķīti, bet pat nezināt, kā to sauc? Saudzīgi izceliet to ar visu saknīti un ielieciet savā dārziņā! Tas ir viss. Citas gudrības tur nav." - Ar gadiem pieradām, ka Robertam Feldmanim ir svētīga roka un viss stādītais Katlakalna priedēs aug. Pieradām arī pie tā, ka visus kokaugus mūsu gaidītais viesis zināja saukt latīņu vārdos. Profesionāls dendrologs! Un tad bija reizes, kad klasiski ģērbtais kungs spodrinātās, melnās kurpēs, kas nošķiestas ar kokskolas dubļiem, piekrāva pašizgāzēja ZIS kulbu ar dažādu koku un krūmu stādiem. Ap dievnamu tapa arī puķu dārza līdzinieks no ziedošiem krūmiem un ziemcietēm. (No Andra Zvirgzda publikācijas par profesora Roberta Feldmaņa dendrāriju.) - Nekur neesmu redzējis tik plašu kaktusu kolekciju ka pie profesora Feldmaņa."
Cinovskis R., Janele I., Skujeniece I., Zvirgzds A. Koki un krūmi Latvijas lauku parkos. - Rīga: Zinātne, 1974. 223-224.lpp.
Autori: Raimonds Cinovskis, Ilze Janele, Inta Skujeniece, Andris Zvirgzds
Koki un krūmi Latvijas lauku parkos
Katlakalna baznīca (R)
Rīgas rajonā, Katlakalna ciemā, aptuveni 2 km uz DA no Rīgas robežas, Daugavas kreisajā krastā, smilšainā priežu silā («Katlakalna priedes»). Pie Katlakalna luterāņu baznīcas stādījumus pēdējo 10—15 gadu laikā ierīko draudzes mācītājs R. Feldmanis sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem. Ar laiku tie kļūs nopietna, vērā ņemama koku un krūmu aklimatizācijas bāze. Stādījumus ierīko paugurā ap baznīcu un tālāk silā brīvās grupās un rindās gar ceļu malām. Ņemot vērā Rīgas tuvumu un kolekcijas zinātnisko un praktisko nozīmi nākotnē sēklu ieguvei, kā arī to, ka blakus kapsētā ir ievērojamā apgaismības ideju paudēja Garlība Merķela kaps, objektu vēlams ņemt valsts aizsardzībā, nosaucot to par Garlība Merķela piemiņas dendrāriju.
Stādījumos pašreiz ir apmēram 80 introducēto sugu, tai skaitā Abies alba, A. sibirica, A. veitchii, Picea engelmannii, P. glauca, Pinus koraiensis, Pseudotsuga menziesii var. glauca, Tsuga canadensis, Acer campestre, A. mono, A. pseudoplatanus, A. saccharinum, Aesculus octandra, Castanea sativa, Cotinus coggygria, Crataegus chlorosarca, Chamaecytisus supinus, Dasiphora fruticosa, Fraxinus lanceolata, F. mandshurica, Hippopha? rhamnoides, Hydrangea bretschneideri, Laburnum anagyroides, Morus alba, Padus maackii, Ptelea trifoliata, Pyrus ussuriensis, Rosa acicularis, R. multiflora, Rubas odoratus, Stephanandra tanakae, Syringa amurensis, S.Xchinensis, S. reticulata, S. sweginzowii, Tilia tomentosa, Weigela praecox u. c. Kolekcija tiek minimāli kopta.
Lielie akmeņi
R.E.Feldmanim ļoti patika lieli laukakmeņi. Atradis kādus īpaši skaistus un lielus, viņš meklēja saimnieku un saņēmis atļauju, viņš organizēja smago tehniku, transportu un atgādāja tos baznīcu dārzos.